Gå til indhold
©  Foto:

Zoologisk Museum

 Zoologisk Museum er pr. permanent lukket for besøgende. Dette sker som led i forberedelserne til åbningen af den nye store museumsbygning, der samler Statens Naturhistoriske Museum i nye fantastiske rammer i Botanisk Have. Den nye museumsbygning forventets færdig ultimo 2024. 

Gå på opdagelse blandt mammutter, moskusokser, hvaler og hvalrosser på Zoologisk Museum i København.

Oplev Jordens og Danmarks dyreliv fra fortid til nutid og besøg Naturhistorisk Laboratorium hvor du kan føle og røre ved skeletter og dyr.

I den store udstilling Evolution, kommer du med på en rejse i Darwins fodspor. Udstillingen er et overflødighedshorn af udstoppede dyr og skeletter med det smukke Livets træ som lysende centrum.

Her får du også indblik i de tanker i tiden, der prægede Darwin og på de iagttagelser og observationer, som lagde grunden til hans berømte evolutionsteori.

Museet har løbende forskellige udstillinger. Du kan holde øje med dagens program af rundvisninger og oplæg på Zoologisk Museums egen hjemmeside.

Efter en tur rundt i museet kan du besøge den spændende museumsbutik eller få noget at drikke på caféen.

Get Social: